درباره ما

About Us

خانه هنر فروردین

خانه هنر فرودین، نخستین مدرسه تخصصی نمایشنامه‌نویسیِ و درام‌نویسی در ایران است که در سال 1398 در شهر تهران تاسیس شد.
مدرسه نمایشنامه‌نویسی فروردین در ابتدای فعالیت خود در خیابان 12 فروردین در محدوده میدان انقلاب قرار داشت اما بعد از چند ماه فعالیت تغییر آدرس داد و هم اکنون در منطقه شش شهر تهران و در نزدیکی پارک هنرمندان قرار دارد.
خانه هنر فروردین دارای مجوز رسمی آموزشگاه آزاد هنری از اداره کل ارشاد اسلامی استان تهران است و به‌صورت تخصصی دوره‌ها و کلاس‌های نمایشنامه‌‌نویسی برگزار می‌کند.

شناسه ثبت: 1400560-2300280

خانه هنر فروردین بعد از سه سال فعالیت، افتخار حضور بیش از 200 هنرجو را داشته که از این تعداد 80 نفر فارغ‌التحصیل شده‌اند و مابقی هنرجویان نیز در حال گذراندن دروس تخصصی نمایشنامه‌نویسی زیر نظر اساتید مجرب این آموزشگاه هستند.
آموزشگاه فروردین افتخار همکاری و میزبانی حدود 30 استاد نام‌آشنای کشور داشته و دارد.
از اساتید بنامی که افتخار همراهی و همکاری با آن‌ها را داریم می‌توانیم به جناب آقای محمد چرمشیر، صالح نجفی، سعید اسدی، فارس باقری، حسام سلامت، محمد منعم، بهار کاتوزی، پویا رفویی، مهام میقانی، عرفان ناظر، عرفان خلاقی، عطیمه ستاری، حامد اصغرزاده، شهریار وقفی‌پور، عبدالحسین مرتضوی، هاله مشتاقی نیا، آرمین جوان، بهروز سالمی، عباس جمالی، علی شمس، حسین کیانی، عباس مخبر، اشکان شریعت، کیوان سررشته و محمدرضا علی‌اکبری اشاره کنیم که در دروه‌ها و کارگاه‌های ما همراه هنرجویان عزیزمان هستند.
در هر دوره ترکیبی از اساتید ذکر شده با عناوین درسی مشخص در کنار هم قرار می‌گیرند که گروهی به تدریس دروس پایه و نظری می‌پردازند و دروس عملی و کارگاهی نمایشنامه‌نویسی را نیز همزمان برگزار می‌کنند.
در دروس پایه و نظری با توجه به تخصص هر استاد به مباحث اصلی از قبیل اسطوره شناسی و تحلیل کاراکتر و روانشناسی و جامعه‌شناسی و نقد و نظریه ادبی و مباحث نظری هنر تئاتر پرداخته می‌شود و در دروس عملی و کارگاهی هنرجویان مشغول تمرین نوشتن متن‌های نمایشی می‌شوند.
در یادداشت معرفی این مدرسه در بدو تاسیس آمده است که: این مدرسه جایگزینی برای دانشگاه نیست اما امیدواریم بودنش در کنار دانشگاه بتواند برخی از ناکارآمدی‌های ساختاری و کارکردی آن را جبران کند.
تجربه نشان داده است دانشگاه نمی‌تواند کسی را نمایشنامه‌نویس کند، این مدرسه هم چنین ادعایی نخواهد داشت.
نمایشنامه‌نویسی مسیری طولانی و پر پیچ‌وخم است که مشقت‌های فراوان دارد و استمرار، علاقه و شانس می‌خواهد و با یک دوره یک یا چند ساله محقق نمی‌شود.
ما اما؛ تعهد می‌کنیم که آنچه در قالب شرح درس‌ها ذکر شده است را در بهترین شکل ممکن به هنرجویان این مدرسه آموزش دهیم که این‌ها بخش مهمی از آن دانش، تجربه و بینشی هستند که یک نمایشنامه‌نویس در آن سفر طولانی بدان‌ها نیاز خواهد داشت. ما همه‌ی تلاشمان را می‌کنیم که مهیای گام نهادن در این مسیر بشوید.
تاکنون ثبت‌نام هشت دوره در این مدرسه صورت گرفته است که با توجه به تجربیات به دست آمده و آنالیز نتایج به دست آمده ترکیب اساتید و شرح درس‌های آنها برای هر دوره متفاوت بوده است. اما این روند ادامه خواهد داشت و هیچ قصدی برای رسیدن به یک ترکیب ثابت و تکراری نیست چرا که هنر تئاتر هویتی پویا دارد و همواره نیاز به تغییر و تطبیق خود با شرایط موجود را دارد.
علاوه بر دوره‌های ذکر شده، تجربه برگزاری این دوره‌ها نیازمندی‌ها و پتانسیل‌هایی را آشکار می‌کند که در قالب دروس مدرسه نمی‌گنجد و این نیازمندی‌ها در قالب کارگاه‌های آزاد برگزار می‌شود. و نکته قابل بیان در این کارگاه‌ها این است که علاقه‌مندانی که در دوره‌ها ثبت‌نام نکرده‌اند هم می‌توانند در این تک کارگاه‌ها شرکت کنند. لازم به ذکر است برای برگزاری این کارگاه‌ها برنامه ثابت و تکراری وجود ندارد و درصورت نیاز تشکیل خواهند شد.
در برنامه افق بلند مدت مدرسه فروردین آمده است که خانه هنر فروردین همواره برای هنرجویان و دیگر نمایشنامه‌نویسان پایگاهی باشد برای هم اندیشی و ارائه آثارشان.
راه اندازی بستری به شکل همایش و فستیوال در دستور کار قرار دارد و در سال 1401 اولین دوره این همایش برگزار خواهد شد.

اساتید خانه هنر فروردین

سبد خرید
آماده پاسخگویی به شما هستیم...
ارسال پیام
پیمایش به بالا